Prawo własności intelektualnej to gałąź prawa, która w szczególności chroni twórców różnych branż, ale i nie tylko. Nasz kancelaria świadczy pomoc prawną w tym zakresie zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm na różnych etapach podejmowanych działań. Bez wątpienia naruszenie przepisów prawa własności intelektualnej znacząco zagraża nie tylko interesom, ale również wizerunkowi osoby lub firmy, która w danym przypadku uznawana jest za twórcę danego rozwiązania.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, skontaktuj się z nami – przyjrzymy się sprawie i podpowiemy, jakie kroki byłoby najlepiej zrobić – pomożemy Ci w nich.

Prawa własności intelektualnej – na czym polega ich ochrona?

Ochrona praw własności intelektualnej regulowana jest przez kilka aktów prawnych m.in.:

  • ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych;
  • ustawie o prawie własności przemysłowej;
  • ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji;
  • ustawie o ochronie baz danych.

Najprościej mówiąc, prawo ochrony własności intelektualnej daje poszczególnym osobom/twórcom możliwość zakazania wykorzystywania opracowanej przez nich koncepcji, rozwiązania, pomysłu etc. W Polsce do praw własności intelektualnej zalicza się nie tylko regulacje prawa własności przemysłowej, ale również autorskiego i w tym wszelkie patenty i znaki towarowe.

Właśnie dzięki temu twórcy i przedsiębiorcy są pod pewnego rodzaju ochroną, a społeczeństwo jest motywowane do poszukiwania nowych, coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań, co może przekładać się na postęp i rozwój gospodarki kraju.

Prawo własności intelektualnej i nowych mediów – jakie obszary obejmuje?

Naruszenie prawa własności intelektualnej najczęściej dotyczy złamania przepisów wynikających z jednej ze sfer: prawa autorskiego osobistego i majątkowego oraz prawa własności przemysłowej. Pierwsze z nich dotyczy bezpośrednio twórcy, niezależnie od tego czy jego działalność obejmuje rozwiązania cyfrowe, czy też nie. W dzisiejszych czasach bardzo często zdarza się, że ludzie nawet nieświadomie łamią te prawa i wykorzystują kogoś własność intelektualną bezprawnie. Właśnie dlatego tak ważna jest fachowa pomoc radców prawnych w tym zakresie.

Druga sfera obejmuje kwestie dotyczące m.in.: patentów, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i wynalazków, czyli tego co wyróżnia daną firmę na tle innych.

Naruszenie prawa własności intelektualnej – kancelaria i jej pomoc prawna

Prawa własności intelektualnej dotyczą tak naprawdę każdego z nas – zarówno samodzielnie działających twórców, jak i całych przedsiębiorstw. Z uwagi na ciągły dynamiczny rozwój i cyfryzację, ryzyko naruszenia wspomnianych praw jest bardzo wysokie, co tym samym może nieść za sobą mnóstwo konsekwencji. MS Kancelarię tworzy zespół profesjonalnych i doświadczonych radców prawnych, którzy mogą pomóc Ci chronić opracowane patenty, tajemnice handlowe, produkty, a nawet udokumentowaną wiedzę zwaną jako know-how.

Reprezentujemy nie tylko klientów, którzy domagają się odszkodowania i zadośćuczynienia wynikających z ustawy prawa własności intelektualnej, ale także tych, którzy zostali o to oskarżeni. Skorzystaj z naszej pomocy prawnej – kancelaria prawna Wrocław.