W takim przypadku wyłączone są ogólne przepisy dotyczące reprezentacji spółki, co ma na celu uniknięcie konfliktu interesów jaki mógłby powstać pomiędzy reprezentującym spółkę zarządem a jednym z jego członków.
§ 1. W umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.
§ 11. Uchwała o powołaniu pełnomocnika, o którym mowa w § 1, powołanego w celu zawarcia z członkiem zarządu umowy spółki, która ma zostać zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, może być podjęta przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym.
§ 2. W przypadku gdy wspólnik, o którym mowa w art. 173 § 1, jest zarazem jedynym członkiem zarządu, przepisu § 1 nie stosuje się. Czynność prawna między tym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego. O każdorazowym dokonaniu takiej czynności prawnej notariusz zawiadamia sąd rejestrowy, przesyłając wypis aktu notarialnego.
§ 3. Wymogu zachowania formy aktu notarialnego, o którym mowa w § 2, nie stosuje się do czynności prawnej dokonywanej przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym.
Typowymi przykładami, kiedy będziemy mieli do czynienia z koniecznością powołania pełnomocnika bądź też z koniecznością reprezentacji przez radę nadzorczą jest np. zawarcie z członkiem zarządu umowy o współpracy czy sprzedaż członkowi zarządu pojazdu należącego do spółki.
Przepis art. 210 § 1 k.s.h. nie reguluje skutków jego naruszenia. W doktrynie oraz orzecznictwie dominuje stanowisko, iż naruszenie art. 210 § 1 KSH, jako przepisu bezwzględnie obowiązującego, poprzez przekroczenie uprawnień do reprezentowania spółki w umowach z członkiem zarządu skutkuje bezwzględną nieważnością czynności prawnej (art. 58 § 1 KC w zw. z art. 2 KSH).
Pamiętajmy również o normie zawartej w § 2 komentowanego przepisu, który wprowadza regulację dotyczącą spółek, w których jedyny wspólnik jest zarazem jedynym członkiem zarządu. W takiej sytuacji dla ważności danej czynności prawnej, konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy radcy prawnego we Wrocławiu. MS Kancelaria zaprasza!