Nasza kancelaria prawna świadczy profesjonalne doradztwo w zakresie prawa ubezpieczeń społecznych, dzięki czemu jesteśmy w stanie pomóc klientom w różnych sytuacjach zawodowych i nie tylko. Do każdej sprawy podchodzimy w pełni indywidualnie, a ponadto bazujemy na doświadczeniu i wiedzy z wielu gałęzi prawa, co pozwala nam spojrzeć na problem ze znacznie szerszej perspektywy. Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji lub potrzebujesz wsparcia przy wyjaśnieniu założeń ustawy o prawie ubezpieczeń społecznych – jesteśmy do Twojej dyspozycji.


Jesteś zainteresowany/a naszą ofertą?

Skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 502 337 932 lub 609 778 918

ZUS a ustawa – prawo ubezpieczeń społecznych

Ustawą, która reguluje ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jest ta z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. W największym skrócie określa ona wszelkie zasady, na jakich osoby podlegają ubezpieczeniom i podmioty wykonujące zadania z obszaru ubezpieczeń społecznych.

Ponadto dowiadujemy się z niej jakie rodzaje świadczeń ubezpieczeniowych wchodzą w zakres ubezpieczeń społecznych – w tym m.in.:

 • emerytalne;
 • rentowe;
 • chorobowe (w razie choroby i macierzyństwa);
 • wypadkowe (z tytułu wypadku w pracy i choroby zawodowej).

Jakie są zasady prawa ubezpieczeń społecznych?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych zawiera artykuł poświęcony zasadom równego traktowania wszystkich ubezpieczonych niezależnie od tego, jakiej są płci, rasy, narodowości, a także bez względu na pochodzenie, stan rodzinny i cywilny. Zasada ta ma szczególne znaczenie w przypadku:

 • warunków, na jakich nadane będzie ubezpieczenie;
 • konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne;
 • obliczania wysokości składek i świadczeń;
 • okresu, w jakim ma zostać wypłacone świadczenie;
 • posiadania prawa do danych świadczeń.

W jakich sytuacjach kancelaria może pomóc w zakresie prawa ubezpieczeń społecznych?

Pośród prowadzonych przez naszą kancelarię prawną we Wrocławiu spraw są również te, które nie tylko wchodzą w zakres prawa pracy, ale także wspomnianych ubezpieczeń społecznych. Zazwyczaj klientom zależy, aby odwołać się od decyzji wydanej przez ZUS w ramach przyznania zasiłku, uznania niezdolności do wykonywania zawodu czy wymiaru składek.

Pomagamy w sprawach związanych z:

 • prawem do emerytury;
 • prawem do renty;
 • prawem do zasiłku lub innych świadczeń;
 • ustaleniem podstawy wymiaru składek;
 • zwrotem zasiłku lub pobranego świadczenia;
 • umową o pracę w przypadku osoby będącej na urlopie rodzicielskim;
 • podleganiu ubezpieczeniom społecznym (obowiązkowym i dobrowolnym).

Jeśli i Ty znalazłeś się w trudnej sytuacji – skontaktuj się z nami. Oferujemy pomoc prawną zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

Skontaktuj się z nami


Marta Syguła

Radca prawny

tel. 502 337 932

Michał Syguła

Radca prawny

tel. 609 778 918

Adres

ul. Jedności Narodowej 206 lok. 3

50-302 Wrocław

NAPISZ DO NAS

Najczęściej zadawane pytania

W jaki sposób mogę umówić się na spotkanie z radcą prawnym?

Celem umówienia terminu spotkania prosimy o kontakt pod numerem 609778918 lub wysłanie maila na adres: m.sygula@mskancelaria.com
Możliwe jest również skorzystanie z formularza kontaktowego dostępnego na stronie kancelarii.

Jakie dokumenty należy przygotować przed spotkaniem z radcą prawnym?

Najlepiej zabrać ze sobą  wszystkie dokumenty związane ze sprawą, której dotyczy porada, w zależności od rodzaju sprawy, np. umowy, korespondencja pomiędzy stronami, akty notarialne, decyzje administracyjne.

Czy możliwe jest umówienie się na spotkanie z radcą prawnym poza godzinami pracy kancelarii?

Mając na względzie, że czasami życie zawodowe czy rodzinne Klientów uniemożliwia im przybycie na spotkanie w stałych godzinach pracy kancelarii, możliwe jest umówienie spotkania poza zwyczajowymi godzinami pracy.

Czy jako przedsiębiorca, mogę zlecić kancelarii prowadzenie stałej obsługi prawnej mojej firmy?

Kancelaria prowadzi stałą obsługę podmiotów z branży budowlanej, produkcyjnej, spożywczej oraz innych. Posiadamy bogate doświadczenie w zakresie negocjacji oraz opiniowaniu umów, reprezentujemy również Klientów w  sporach sądowych, a także doradzamy w sprawach z zakresu prawa pracy.

W jaki sposób ustalane jest wynagrodzenie radcy prawnego?

Wynagrodzenie zależne jest od rodzaju zleconej sprawy, może mieć charakter:

 • godzinowy (liczony na podstawie nakładu pracy radcy prawnego czy prawników kancelarii);
 • ryczałtowy (stanowi stałą, umówioną stawkę wynagrodzenia);
 • premiowy (premia od sukcesu).

Czy kancelaria prowadzi sprawy w miastach innych niż Wrocław?

Mimo faktu, że kancelaria ma swoją siedzibę we Wrocławiu, prowadzimy sprawy na terenie całego kraju. Korzystając z możliwości aktualnych technologii, często łączymy się za pomocą Microsoft Teams lub Zoom.

Czy kancelaria prowadzi sprawy zagranicznych klientów w języku obcym?

W naszej kancelarii każdy może liczyć na pomoc prawną, o ile sprawy dotyczą jurysdykcji sądu polskiego, czy też obcokrajowcy lub firmy z zagranicznym kapitałem potrzebują wsparcia prawników w Polsce. Dzięki naszej znajomości języków obcych mamy możliwość nawiązywać długotrwałe relacje z klientami, dla których prowadzimy obsługę prawną w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim oraz rosyjskim.

Czy kancelaria prowadzi obsługę prawną w formie online?

W zależności od charakteru sprawy sposób kontaktu z klientem dobierany jest indywidualnie, tak aby umożliwiał on sprawne prowadzenie spraw oraz pozyskanie niezbędnych do ich ukończenia materiałów. W trybie zdalnym najczęściej zajmujemy się opiniowaniem umów i bieżącą obsługą prawną firm. W przypadku osób fizycznych i spraw dotyczących aspektów: rodzinnych, spadkowych i cywilnych – często konieczne jest odbycie spotkania.

Gdzie odbywają się spotkania z radcami prawnymi?

Spotkania najczęściej odbywają się w naszej kancelarii lub w siedzibie firmy klienta. Natomiast w razie potrzeby istnieje możliwość przeprowadzenia rozmowy także w innym dogodnym dla klienta miejscu. Zajmujemy się pomocą prawną nie tylko we Wrocławiu i jego okolicach, ale także na terenie całego kraju. Dodatkowo w przypadku długotrwałej obsługi jesteśmy z naszymi klientami w stałym kontakcie, uwzględniając przy tym cykliczne spotkania.

Czy kancelaria podejmuje się spraw pro bono?

MS Kancelaria podejmuje się także działań pro bono, które polegają na świadczeniu prawnej pomocy, nie otrzymując za nią żadnego wynagrodzenia. Dotyczy to sytuacji, w których poszkodowanych nie stać na pokrycie kosztów obsługi prawnej, natomiast jej potrzebują.