Nawiązanie współpracy z profesjonalnym radcą prawnym jest kluczowe w przebiegu większości spraw sądowych oraz administracyjnych. Z tego względu warto rozważyć zastępstwo procesowe, które może okazać się nieocenionym wręcz wsparciem w procesie rozwiązywania poszczególnych problemów. MS Kancelaria z uwagi na bogate doświadczenie i wiedzę także może pomóc Ci w tym zakresie – skontaktuj się z nami w celu omówienia szczegółów.


Jesteś zainteresowany/a naszą ofertą?

Skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 502 337 932 lub 609 778 918

Zastępstwo procesowe – co to jest?

Mając na względzie przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, jesteśmy świadomi, że nikt nie ma obowiązku samodzielnie reprezentować swoich spraw w postępowaniu – z pewnymi wyjątkami. Postępowanie procesowe ma miejsce wtedy, gdy klient zdecyduje się skorzystać z pomocy radców prawnych, którzy w jego imieniu będą go reprezentować, dbając zarówno o interesy, jak i przestrzeganie prawa.

Ujmując to w inny sposób – chodzi o udzielenie przez jedną stronę postępowania, czyli osobę fizyczną, prawną lub jednostkę posiadającą zdolność prawną pełnomocnictwa adwokatowi, lub radcy prawnemu.

Umowa o zastępstwo procesowe – nadanie pełnomocnictwa

Na mocy zastępstwa procesowego, dany podmiot może upoważnić pełnomocnika do podejmowania w jego imieniu wszelkich czynności procesowych. Zakres działań może być naprawdę szeroki, natomiast w pewnych przypadkach konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa w określonej formie. Czasem wymaga się aktu notarialnego, jednakże zdecydowanie w większości przypadków wystarczające jest sporządzenie zwykłego dokumentu.

Jakie czynności może wykonać pełnomocnik w ramach postępowania procesowego?

Zakres działań, jakich może podjąć się radca prawny z Wrocławia lub innego miasta wynika z indywidualnych ustaleń z klientem. Natomiast najczęściej jest on uprawniony do:

  • wniesienia pozwu do sądu;
  • zrzeczenia się roszczeń;
  • zawarcia ugody;
  • uznania powództwa;
  • reprezentacji klienta w postępowaniu odwoławczym i egzekucyjnym.

Istnieje możliwość ograniczyć się także do kilku wybranych czynności prawnych.

Postępowanie procesowe i nieprocesowe – co ma kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia problemu?

Niezależnie od tego czy przeprowadzane jest postępowanie procesowe, czy mamy do czynienia z postępowaniem nieprocesowym – w każdym przypadku niezwykle ważna jest ścisła współpraca pełnomocnika z osobą, którą reprezentuje. Jeśli chcemy, aby obsługa prawna była na jak najwyższym poziomie, a sprawa doprowadzona do finalnego rozstrzygnięcia konieczne jest zachowanie pełnej szczerości z radcą prawnym – przekazując mu wszystkie istotne informacje oraz potrzebne dokumenty.

Zalety zastępstwa procesowego

Mając świadomość, co to jest zastępstwo procesowe, bardzo łatwo jest zrozumieć, jak wiele korzyści można z niego czerpać. Otóż przekazanie pełnomocnictwa profesjonalistom przekłada się na zwiększenie szans na wygranie sprawy przed sądem, a także usprawnienie procesu szukania niezbędnych w jej przypadku dowodów. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, dzięki której zaoszczędzisz sporo nerwów i unikniesz niepotrzebnego stresu, zadzwoń lub napisz do nas – omówimy szczegóły współpracy i poinformujemy Cię o możliwościach, jakie w danej sytuacji będą najlepszym rozwiązaniem.

Skontaktuj się z nami


Marta Syguła

Radca prawny

tel. 502 337 932

Michał Syguła

Radca prawny

tel. 609 778 918

Adres

ul. Jedności Narodowej 206 lok. 3

50-302 Wrocław

NAPISZ DO NAS

Najczęściej zadawane pytania

W jaki sposób mogę umówić się na spotkanie z radcą prawnym?

Celem umówienia terminu spotkania prosimy o kontakt pod numerem 609778918 lub wysłanie maila na adres: m.sygula@mskancelaria.com
Możliwe jest również skorzystanie z formularza kontaktowego dostępnego na stronie kancelarii.

Jakie dokumenty należy przygotować przed spotkaniem z radcą prawnym?

Najlepiej zabrać ze sobą  wszystkie dokumenty związane ze sprawą, której dotyczy porada, w zależności od rodzaju sprawy, np. umowy, korespondencja pomiędzy stronami, akty notarialne, decyzje administracyjne.

Czy możliwe jest umówienie się na spotkanie z radcą prawnym poza godzinami pracy kancelarii?

Mając na względzie, że czasami życie zawodowe czy rodzinne Klientów uniemożliwia im przybycie na spotkanie w stałych godzinach pracy kancelarii, możliwe jest umówienie spotkania poza zwyczajowymi godzinami pracy.

Czy jako przedsiębiorca, mogę zlecić kancelarii prowadzenie stałej obsługi prawnej mojej firmy?

Kancelaria prowadzi stałą obsługę podmiotów z branży budowlanej, produkcyjnej, spożywczej oraz innych. Posiadamy bogate doświadczenie w zakresie negocjacji oraz opiniowaniu umów, reprezentujemy również Klientów w  sporach sądowych, a także doradzamy w sprawach z zakresu prawa pracy.

W jaki sposób ustalane jest wynagrodzenie radcy prawnego?

Wynagrodzenie zależne jest od rodzaju zleconej sprawy, może mieć charakter:

  • godzinowy (liczony na podstawie nakładu pracy radcy prawnego czy prawników kancelarii);
  • ryczałtowy (stanowi stałą, umówioną stawkę wynagrodzenia);
  • premiowy (premia od sukcesu).

Czy kancelaria prowadzi sprawy w miastach innych niż Wrocław?

Mimo faktu, że kancelaria ma swoją siedzibę we Wrocławiu, prowadzimy sprawy na terenie całego kraju. Korzystając z możliwości aktualnych technologii, często łączymy się za pomocą Microsoft Teams lub Zoom.

Czy kancelaria prowadzi sprawy zagranicznych klientów w języku obcym?

W naszej kancelarii każdy może liczyć na pomoc prawną, o ile sprawy dotyczą jurysdykcji sądu polskiego, czy też obcokrajowcy lub firmy z zagranicznym kapitałem potrzebują wsparcia prawników w Polsce. Dzięki naszej znajomości języków obcych mamy możliwość nawiązywać długotrwałe relacje z klientami, dla których prowadzimy obsługę prawną w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim oraz rosyjskim.

Czy kancelaria prowadzi obsługę prawną w formie online?

W zależności od charakteru sprawy sposób kontaktu z klientem dobierany jest indywidualnie, tak aby umożliwiał on sprawne prowadzenie spraw oraz pozyskanie niezbędnych do ich ukończenia materiałów. W trybie zdalnym najczęściej zajmujemy się opiniowaniem umów i bieżącą obsługą prawną firm. W przypadku osób fizycznych i spraw dotyczących aspektów: rodzinnych, spadkowych i cywilnych – często konieczne jest odbycie spotkania.

Gdzie odbywają się spotkania z radcami prawnymi?

Spotkania najczęściej odbywają się w naszej kancelarii lub w siedzibie firmy klienta. Natomiast w razie potrzeby istnieje możliwość przeprowadzenia rozmowy także w innym dogodnym dla klienta miejscu. Zajmujemy się pomocą prawną nie tylko we Wrocławiu i jego okolicach, ale także na terenie całego kraju. Dodatkowo w przypadku długotrwałej obsługi jesteśmy z naszymi klientami w stałym kontakcie, uwzględniając przy tym cykliczne spotkania.

Czy kancelaria podejmuje się spraw pro bono?

MS Kancelaria podejmuje się także działań pro bono, które polegają na świadczeniu prawnej pomocy, nie otrzymując za nią żadnego wynagrodzenia. Dotyczy to sytuacji, w których poszkodowanych nie stać na pokrycie kosztów obsługi prawnej, natomiast jej potrzebują.