W związku z tym, że zajmujemy się tzw. zastępstwem prawnym, to również pomagamy naszym klientom w sprawach dotyczących postępowania nieprocesowego. Wiedza, jaką trzeba posiadać, aby zrozumieć poszczególne kwestie, musi być naprawdę spora, dlatego też bardzo często pojawiają się związane z tym trudności. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem gwarantującym profesjonalizm i oszczędność czasu jest współpraca z radcami prawnymi – MS Kancelaria z przyjemnością będzie reprezentować Twoje interesy.


Jesteś zainteresowany/a naszą ofertą?

Skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 502 337 932 lub 609 778 918

Postępowanie nieprocesowe – KPC

Postępowanie nieprocesowe to najprościej mówiąc pewien tryb postępowania, który polega na rozwiązaniu spraw z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego – regulowanych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Warto również dodać, że w tym przypadku nie mówi się o sporze o prawo.

W jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do wznowienia postępowania nieprocesowego? Zazwyczaj ma to miejsce gdy zależy nam na współdziałaniu sądu przy zniesieniu lub zmianie stosunków prawnych oraz przy rozstrzyganiu sprawy, w której nie ma strony przeciwnej. Kwestie te mogą wydawać się dość skomplikowane, dlatego jeśli masz jakieś wątpliwości – skontaktuj się z nami.

Uczestnik postępowania nieprocesowego a postępowanie procesowe – kluczowa różnica

Jedną z najważniejszych różnic widocznych pomiędzy postępowaniem nieprocesowym a procesowym jest to, że w przypadku pierwszego mówi się o uczestnikach, a nie stronach. Ponadto ich ilość może być inna w zależności od charakteru sprawy i podmiotów, których dotyczy.

Apelacja w postępowaniu nieprocesowym – kto może złożyć wniosek?

Postępowanie nieprocesowe – rozprawa może mieć miejsce tylko w wyjątkowych sytuacjach. Czasem zdarza się, że dana sprawa wymaga wyznaczenia rozprawy, ponieważ bez niej niemożliwe byłoby np. wnikliwe rozpoznanie sytuacji i jej pozytywne rozstrzygnięcie.

Do postępowań nieprocesowych dochodzi wtedy, gdy wniesiony został odpowiedni wniosek – a zająć się tym może m.in.:

  • każda osoba zainteresowana;
  • prokurator;
  • Rzecznik Praw Obywatelskich;
  • organizacja społeczna;
  • organ gminy;
  • administracja rządowa.

Warto pamiętać, że apelacje o wszczęcie postępowania nieprocesowego mogą zostać złożone także przez więcej niż jedną osobę.

Cofnięcie wniosku w postępowaniu nieprocesowym i koszty z niego wynikające

Zastanawiasz się, czy możliwe jest cofnięcie wniosku w postępowaniu nieprocesowym? Może zaistnieć taka sytuacja, co wynika z art. 332 § 2 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. Natomiast jeśli chciałbyś dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej, zadzwoń lub napisz do nas, a my postaramy się odpowiedzieć wyczerpująco na Twoje pytania.

Kolejnym ważnym aspektem, o którym bardzo często się mówi, są koszty w postępowaniu nieprocesowym, a dokładnie to, kto je ponosi. Obowiązująca zasada jest dość prosta, ponieważ każdy uczestnik wraz z wnioskodawcą musi uiścić opłaty związane ze swoim udziałem w danej sprawie. Jeśli jednak stopień zainteresowania danych osób jest inny lub ich interesy są sprzeczne, może zdarzyć się tak, że sąd rozdzieli koszty relatywnie.

Potrzebujesz napisać odpowiedź na wniosek w postępowaniu nieprocesowym? Radcy prawni Wrocław z MS Kancelarii służą pomocą.

Skontaktuj się z nami


Marta Syguła

Radca prawny

tel. 502 337 932

Michał Syguła

Radca prawny

tel. 609 778 918

Adres

ul. Jedności Narodowej 206 lok. 3

50-302 Wrocław

NAPISZ DO NAS

Najczęściej zadawane pytania

W jaki sposób mogę umówić się na spotkanie z radcą prawnym?

Celem umówienia terminu spotkania prosimy o kontakt pod numerem 609778918 lub wysłanie maila na adres: m.sygula@mskancelaria.com
Możliwe jest również skorzystanie z formularza kontaktowego dostępnego na stronie kancelarii.

Jakie dokumenty należy przygotować przed spotkaniem z radcą prawnym?

Najlepiej zabrać ze sobą  wszystkie dokumenty związane ze sprawą, której dotyczy porada, w zależności od rodzaju sprawy, np. umowy, korespondencja pomiędzy stronami, akty notarialne, decyzje administracyjne.

Czy możliwe jest umówienie się na spotkanie z radcą prawnym poza godzinami pracy kancelarii?

Mając na względzie, że czasami życie zawodowe czy rodzinne Klientów uniemożliwia im przybycie na spotkanie w stałych godzinach pracy kancelarii, możliwe jest umówienie spotkania poza zwyczajowymi godzinami pracy.

Czy jako przedsiębiorca, mogę zlecić kancelarii prowadzenie stałej obsługi prawnej mojej firmy?

Kancelaria prowadzi stałą obsługę podmiotów z branży budowlanej, produkcyjnej, spożywczej oraz innych. Posiadamy bogate doświadczenie w zakresie negocjacji oraz opiniowaniu umów, reprezentujemy również Klientów w  sporach sądowych, a także doradzamy w sprawach z zakresu prawa pracy.

W jaki sposób ustalane jest wynagrodzenie radcy prawnego?

Wynagrodzenie zależne jest od rodzaju zleconej sprawy, może mieć charakter:

  • godzinowy (liczony na podstawie nakładu pracy radcy prawnego czy prawników kancelarii);
  • ryczałtowy (stanowi stałą, umówioną stawkę wynagrodzenia);
  • premiowy (premia od sukcesu).

Czy kancelaria prowadzi sprawy w miastach innych niż Wrocław?

Mimo faktu, że kancelaria ma swoją siedzibę we Wrocławiu, prowadzimy sprawy na terenie całego kraju. Korzystając z możliwości aktualnych technologii, często łączymy się za pomocą Microsoft Teams lub Zoom.

Czy kancelaria prowadzi sprawy zagranicznych klientów w języku obcym?

W naszej kancelarii każdy może liczyć na pomoc prawną, o ile sprawy dotyczą jurysdykcji sądu polskiego, czy też obcokrajowcy lub firmy z zagranicznym kapitałem potrzebują wsparcia prawników w Polsce. Dzięki naszej znajomości języków obcych mamy możliwość nawiązywać długotrwałe relacje z klientami, dla których prowadzimy obsługę prawną w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim oraz rosyjskim.

Czy kancelaria prowadzi obsługę prawną w formie online?

W zależności od charakteru sprawy sposób kontaktu z klientem dobierany jest indywidualnie, tak aby umożliwiał on sprawne prowadzenie spraw oraz pozyskanie niezbędnych do ich ukończenia materiałów. W trybie zdalnym najczęściej zajmujemy się opiniowaniem umów i bieżącą obsługą prawną firm. W przypadku osób fizycznych i spraw dotyczących aspektów: rodzinnych, spadkowych i cywilnych – często konieczne jest odbycie spotkania.

Gdzie odbywają się spotkania z radcami prawnymi?

Spotkania najczęściej odbywają się w naszej kancelarii lub w siedzibie firmy klienta. Natomiast w razie potrzeby istnieje możliwość przeprowadzenia rozmowy także w innym dogodnym dla klienta miejscu. Zajmujemy się pomocą prawną nie tylko we Wrocławiu i jego okolicach, ale także na terenie całego kraju. Dodatkowo w przypadku długotrwałej obsługi jesteśmy z naszymi klientami w stałym kontakcie, uwzględniając przy tym cykliczne spotkania.

Czy kancelaria podejmuje się spraw pro bono?

MS Kancelaria podejmuje się także działań pro bono, które polegają na świadczeniu prawnej pomocy, nie otrzymując za nią żadnego wynagrodzenia. Dotyczy to sytuacji, w których poszkodowanych nie stać na pokrycie kosztów obsługi prawnej, natomiast jej potrzebują.