Nasza kancelaria prawna świadczy pomoc w zakresie tworzenia, przekształcenia oraz likwidacji spółek prawa handlowego. Dodatkowo doradzamy w procesach fuzji oraz przejęć. Tworzymy umowy nabywania udziałów i akcji. Zajmujemy się wszelkimi formalnościami prowadzonych przez nas spraw tak, byś Ty nie musiał się o nich pamiętać i mógł przeznaczyć czas na istotniejsze, w kontekście działania Twojej spółki, rzeczy.


Jesteś zainteresowany/a naszą ofertą?

Skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 502 337 932 lub 609 778 918

Prawo spółek handlowych – czym jest?

Prawo spółek handlowych to jeden z działów prawa prywatnego, który reguluje tworzenie, funkcjonowanie oraz ustanie działania spółek (poprzez likwidację i przekształcenie). Prawo spółek handlowych dotyczy przede wszystkim:

  • spółek cywilnych,
  • spółek jawnych,
  • spółek partnerskich,
  • spółek komandytowych,
  • spółek komandytowo-akcyjnych,
  • spółek z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • prostej spółki akcyjnej,
  • spółek akcyjnych.

Obsługa prawna spółki – źródło przepisów

Większość przepisów związanych z prawem spółki znajduje się w Kodeksie cywilnym oraz Kodeksie spółek handlowych.

  • Kodeks cywilny – zawiera przede wszystkim przepisy dotyczące spółek cywilnych od zakładania, podejmowania decyzji przez wspólników, reprezentację na zewnątrz oraz likwidację spółki. Kodeks zawiera również szereg kluczowych dla całego prawa spółek przepisów ogólnych zasad funkcjonowania osób oraz podmiotów prawnych.
  • Kodeks spółek handlowych – zawiera przepisy zasad funkcjonowania (powstawania, działalności oraz ustania) spółek prawa handlowego. Zapisy znajdujące się w tym akcie prawnym dotyczą przede wszystkim spółek jawnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych. Przepisy regulują również zasady operacji kapitałowych oraz ich podziału/ przekształcenia.

Porady prawne – prawo handlowe. Na co możesz liczyć?

Jesteśmy radcami prawnymi, którzy zajmują się doradztwem w szeroko pojętym prawie handlowym. Nasze doświadczenie pomaga nam świadczyć kompleksowe usługi – od rejestracji spółki, przez jej funkcjonowanie, aż po przekształcenie, łączenie czy podział.

W ramach naszych usług z zakresu prawa spółek handlowych możesz liczyć przede wszystkim na:

  • pomoc prawną podczas bieżącej działalności gospodarczej – należy pamiętać, że prowadzenie spółki wymaga często podejmowania różnych decyzji i działań z zakresu obsługi korporacyjnej; samo prawo spółek nakłada na wspólników m.in. obowiązek wznoszenia uchwał czy zwoływania i odbywania zgromadzeń; w przypadku, gdy spółka nie dochowa tychże formalności, w grę mową wejść różnego rodzaju sankcje, które są przewidziane prawnie; współpracując z naszą Kancelarią, możesz liczyć na kompleksową pomoc w prowadzeniu bieżącej obsługi, przez co zyskasz pewność, że wszystkie decyzje, jakie podejmujesz, są zgodne z prawem,
  • pomoc przy zakładaniu spółek, rejestracji w KRS oraz przekształceniach w obrębie spółek – przed podjęciem decyzji o rejestracji spółki, warto zapoznać się z dostępnymi formami prowadzenia działalności; spokojne podejście do tematu pozwoli wybrać najkorzystniejszą opcję i uniknąć ewentualnych problemów np. na tle podatkowym; jeśli nie wiesz, na jaką formę się zdecydować, nasi pracownicy z chęcią pomogą Ci w tym i przeprowadzą Cię przez proces rejestracji spółki bądź przekształcenia jej na inną,
  • sporządzenie projektów wewnętrznych aktów spółek oraz uczestnictwo w posiedzeniach organów spółek,
  • opiniowanie umów cywilnoprawnych związanych z bieżącą działalnością spółek – sprawdzimy dla Ciebie poprawność zapisów umowy i wytłumaczymy, jakie następstwa może nieść ze sobą podpisanie konkretnego dokumentu,
  • analizę sytuacji prawnej,
  • wsparcie w sporach sądowych (powództwa o uchylenie i stwierdzenie nieważności uchwał organów spółek, rozwiązania itp.) – wybierając obsługę prawną spółki, możesz liczyć na naszą pomoc na każdym etapie sporu.

Obsługa prawna spółek – uzyskaj pomoc

Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że nie ma dwóch takich samych przypadków. Chętnie wysłuchamy, co masz nam do powiedzenia i na podstawie zebranych informacji dopasujemy metody działania tak, by uzyskać najkorzystniejszy dla Ciebie efekt.

Jesteśmy otwarci na rozmowy i zawsze zależy nam na zrozumieniu w pełni perspektywy naszych klientów. Wierzymy, że tylko w ten sposób możemy zapewnić kompleksową, ale co ważniejsze, skuteczną pomoc prawną z zakresu prawa spółek handlowych. Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy – kancelaria radcy prawnego Wrocław.

Skontaktuj się z nami


Marta Syguła

Radca prawny

tel. 502 337 932

Michał Syguła

Radca prawny

tel. 609 778 918

Adres

ul. Jedności Narodowej 206 lok. 3

50-302 Wrocław

NAPISZ DO NAS

Najczęściej zadawane pytania

W jaki sposób mogę umówić się na spotkanie z radcą prawnym?

Celem umówienia terminu spotkania prosimy o kontakt pod numerem 609778918 lub wysłanie maila na adres: m.sygula@mskancelaria.com
Możliwe jest również skorzystanie z formularza kontaktowego dostępnego na stronie kancelarii.

Jakie dokumenty należy przygotować przed spotkaniem z radcą prawnym?

Najlepiej zabrać ze sobą  wszystkie dokumenty związane ze sprawą, której dotyczy porada, w zależności od rodzaju sprawy, np. umowy, korespondencja pomiędzy stronami, akty notarialne, decyzje administracyjne.

Czy możliwe jest umówienie się na spotkanie z radcą prawnym poza godzinami pracy kancelarii?

Mając na względzie, że czasami życie zawodowe czy rodzinne Klientów uniemożliwia im przybycie na spotkanie w stałych godzinach pracy kancelarii, możliwe jest umówienie spotkania poza zwyczajowymi godzinami pracy.

Czy jako przedsiębiorca, mogę zlecić kancelarii prowadzenie stałej obsługi prawnej mojej firmy?

Kancelaria prowadzi stałą obsługę podmiotów z branży budowlanej, produkcyjnej, spożywczej oraz innych. Posiadamy bogate doświadczenie w zakresie negocjacji oraz opiniowaniu umów, reprezentujemy również Klientów w  sporach sądowych, a także doradzamy w sprawach z zakresu prawa pracy.

W jaki sposób ustalane jest wynagrodzenie radcy prawnego?

Wynagrodzenie zależne jest od rodzaju zleconej sprawy, może mieć charakter:

  • godzinowy (liczony na podstawie nakładu pracy radcy prawnego czy prawników kancelarii);
  • ryczałtowy (stanowi stałą, umówioną stawkę wynagrodzenia);
  • premiowy (premia od sukcesu).

Czy kancelaria prowadzi sprawy w miastach innych niż Wrocław?

Mimo faktu, że kancelaria ma swoją siedzibę we Wrocławiu, prowadzimy sprawy na terenie całego kraju. Korzystając z możliwości aktualnych technologii, często łączymy się za pomocą Microsoft Teams lub Zoom.

Czy kancelaria prowadzi sprawy zagranicznych klientów w języku obcym?

W naszej kancelarii każdy może liczyć na pomoc prawną, o ile sprawy dotyczą jurysdykcji sądu polskiego, czy też obcokrajowcy lub firmy z zagranicznym kapitałem potrzebują wsparcia prawników w Polsce. Dzięki naszej znajomości języków obcych mamy możliwość nawiązywać długotrwałe relacje z klientami, dla których prowadzimy obsługę prawną w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim oraz rosyjskim.

Czy kancelaria prowadzi obsługę prawną w formie online?

W zależności od charakteru sprawy sposób kontaktu z klientem dobierany jest indywidualnie, tak aby umożliwiał on sprawne prowadzenie spraw oraz pozyskanie niezbędnych do ich ukończenia materiałów. W trybie zdalnym najczęściej zajmujemy się opiniowaniem umów i bieżącą obsługą prawną firm. W przypadku osób fizycznych i spraw dotyczących aspektów: rodzinnych, spadkowych i cywilnych – często konieczne jest odbycie spotkania.

Gdzie odbywają się spotkania z radcami prawnymi?

Spotkania najczęściej odbywają się w naszej kancelarii lub w siedzibie firmy klienta. Natomiast w razie potrzeby istnieje możliwość przeprowadzenia rozmowy także w innym dogodnym dla klienta miejscu. Zajmujemy się pomocą prawną nie tylko we Wrocławiu i jego okolicach, ale także na terenie całego kraju. Dodatkowo w przypadku długotrwałej obsługi jesteśmy z naszymi klientami w stałym kontakcie, uwzględniając przy tym cykliczne spotkania.

Czy kancelaria podejmuje się spraw pro bono?

MS Kancelaria podejmuje się także działań pro bono, które polegają na świadczeniu prawnej pomocy, nie otrzymując za nią żadnego wynagrodzenia. Dotyczy to sytuacji, w których poszkodowanych nie stać na pokrycie kosztów obsługi prawnej, natomiast jej potrzebują.