Wokanda Sądu Najwyższego przewidziana na początek 2021 roku nie pozostawia wątpliwości, iż będzie to kluczowy okres dla przyszłości wszelkich spraw sądowych, których przedmiotem są kredyty frankowe. Pierwsze znaczące wydarzenie miało miejsce 16 lutego, kiedy to w uchwale nr III CZP 11/20 Sąd Najwyższy opowiedział się za tzw. „teorią dwóch kondykcji” przy stwierdzeniu nieważności umowy i wzajemnych rozliczeniach z bankiem.
Powyższe oznacza, że kredytobiorca może domagać się zwrotu zapłaconych rat kapitałowo-odsetkowych niezależnie od roszczenia banku o zwrot kapitału. Jeżeli zatem konsument uiścił na rzecz banku 500.000 zł a początkowe saldo kapitału wynosiło 350.000 zł, przy stwierdzeniu nieważności umowy może on dochodzić zwrotu pełnej wysokości. Natomiast w gestii banku pozostaje podjęcie niezależnych działań prawnych w zakresie roszczenia o zwrot kapitału.
Niemniej jednak ww. orzeczenie należy uznać za preludium wydarzeń zaplanowanych na 25 marca 2021 roku, kiedy to odbędzie się posiedzenie pełnego składu Izby Cywilnej Najwyższego w celu rozstrzygnięcia kluczowych zagadnień prawnych z zakresu kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych. W uchwale, która będzie miała moc zasady prawnej, Sąd Najwyższy udzieli odpowiedzi na następujące pytania:
W razie odpowiedzi przeczącej na powyższe pytanie:
Niezależnie od treści odpowiedzi na pytania 1-3:
Jednocześnie informujemy, że wachlarz usług oferowany przez kancelarię radców prawnych Wrocław Marty i Michała Syguła obejmuje swoim zakresem sprawy dotyczące kredytów w walucie CHF. W przypadku zainteresowania przedmiotową usługą prosimy o przesłanie pełnej dokumentacji kredytowej na adres m.sygula@mskancelaria.com w celu wstępnej weryfikacji, co pozwoli na ocenę potencjalnych roszczeń względem banku.