Zgodnie z nowym art. 6718 kodeksu pracy praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (praca zdalna).
Zgodnie z wchodzącymi w życie w dniu 7 kwietnia 2023 r. przepisami miejsce zamieszkania pracownika może, ale nie musi, być miejscem wykonywania pracy zdalnej.
Przepisy ustawy przewidują dwa tryby pracy zdalnej:
Praca zdalna może zostać uzgodniona przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia.
Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek o pracę zdalną w przypadku:
Praca zdalna będzie mogła być wykonywana na polecenie pracodawcy w następujących sytuacjach:
Jeżeli pracownik złoży, bezpośrednio przed wydaniem polecenia, w postaci papierowej lub elektronicznej oświadczenie, że posiada warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej.
Praca zdalna będzie mogła być wykonywana również okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym.
Pracodawca powinien w miarę możliwości uwzględnić wniosek pracownika. W przypadku okazjonalnej pracy zdalnej istnieje wiele wyjątków dotyczących zasad bhp oraz obowiązków pracodawcy.
Kwestie obowiązków pracodawcy, zasad kontroli oraz bezpieczeństwa i higieny pracy będą przedmiotem odrębnego artykułu. Dodatkowo zarówno pracownik, jak i jego pracodawca powinien zaznajomić się z przepisami dotyczącymi wypowiedzenia warunków pracy i płacy.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani dodatkowymi informacjami, zapraszamy do kontaktu mailowego na adres: m.sygula@mskancelaria.com, telefonicznego pod numerem +48 609778918 lub skorzystania z formularza kontaktowego celem umówienia wizyty.
Nasza Kancelaria zapewnia doradztwo w zakresie prawa pracy, w tym w przygotowywaniu regulaminu pracy zdalnej – radcy prawni Wrocław.