Art. 293 kodeksu spółek handlowych reguluje odpowiedzialność członka zarządu za szkodę wyrządzoną spółce z o.o., w której pełni tę funkcję, poprzez działanie lub zaniechanie zawinione i sprzeczne z prawem.
Jest to odpowiedzialność wewnętrzna, w stosunku do spółki, a nie osób trzecich, osobista, nieograniczona oraz ma charakter odszkodowawczy.
Odpowiedzialność członka zarządu uzależniona jest od spełnienia następujących przesłanek:
Spółka powinna udowodnić szkodę, niezgodne z prawem lub postanowieniami umowy działanie lub zaniechanie oraz związek przyczynowy między szkodą a tym działaniem lub zaniechaniem. Na członku zarządu lub innego organu spółki albo likwidatorze spoczywa zaś ciężar dowodu braku winy, czyli dołożenia należytej staranności przy wykonywaniu swych obowiązków (uzasadnienie wyr. SN z 24.9.2008 r., II CSK 118/08,).
W Twoim otoczeniu pojawił się problem dotyczący naruszenia prawa w związku z prowadzeniem działalności? Pomogą Ci nasi radcy prawni Wrocław lub online – jesteśmy do dyspozycji.
Fakt Udzielenia absolutorium członkowi zarządu jest okolicznością zwalniającą z odpowiedzialności na podstawie art. 293 § 1 KSH, pod warunkiem że fakty stanowiące ewentualnie podstawę tej odpowiedzialności były znane w dniu udzielania absolutorium.
Należy pamiętać, że niezależnie od powyższych przesłanek odpowiedzialności należy pamiętać, że w myśl art. 228 pkt 2 KSH dochodzenie roszczeń o naprawienie szkody powstałej przy sprawowaniu zarządu albo nadzoru musi być poprzedzone uchwałą wspólników.
Interesujące tezy z orzecznictwa:
Wykonywanie obowiązków przez członków organów spółki powinno odbywać się z zachowaniem staranności wynikającej z zawodowego charakteru ich działalności. Owa staranność obejmuje, oprócz m.in. znajomości procesów organizacyjnych, finansowych, kierowania zasobami ludzkimi, także znajomość obowiązującego prawa i następstw z niego wynikających w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Podjęcie wykonywania obowiązków członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w sytuacji braku odpowiedniego wykształcenia i wiadomości lub doświadczenia potrzebnego do prowadzenia spraw i reprezentowania powinno być kwalifikowane jako naruszenie wymaganej staranności i sumienności. Z punktu widzenia art. 293 Kodeksu spółek handlowych, a tym samym w odniesieniu do osób objętych dyspozycją przepisu art. 116 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.), przy ocenie ich postępowania następuje odejście od przeciętnej, ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju staranności. W stosunku do członków organów spółki obowiązuje swoisty miernik w przedmiocie oceny ich postępowania co do rzetelności, wiedzy, sumienności, jakie powinny cechować członków organów.
Zgodnie z art. 11 Prawa upadłościowego i naprawczego (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 233) dłużnika uważa się za niewypłacalnego, jeżeli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych a dłużnika będącego osobą prawną także wtedy, gdy jego zobowiązania przekroczą wartość majątku – i to nawet wówczas, gdy na bieżąco te zobowiązania wykonuje. Zgodnie z art. 293 § 2 KSH członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinien przy wykonywaniu swoich obowiązków dołożyć szczególnej staranności. Członek zarządu, zgodnie z profesjonalnym charakterem pełnionej funkcji, w trakcie trwania swojego mandatu winien stale monitorować dokumentację spółki i jej stan finansowy