Zgodnie z art. 151 § 4 kodeksu spółek handlowych wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki, odpowiada sama spółka jako osoba prawna. Odmiennie przedstawia się natomiast sytuacja członków zarządu. Kodeks spółek handlowych w art. 299 przewiduje osobistą odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. za jej zobowiązania wobec swoich wierzycieli. Odpowiedzialność ta ma charakter subsydiarny, co oznacza, że wierzyciel w pierwszej kolejności musi dochodzić swoich spraw w stosunku do spółki, a dopiero w przypadku gdy egzekucja okaże się bezskuteczna może on sięgnąć do majątku „prywatnego” członka zarządu.
Za zobowiązania spółki będą w takim wypadku odpowiadały osoby, które były członkami zarządu w czasie powstania tego zobowiązania albo gdy zobowiązanie to już istniało.
W tym miejscu należy podkreślić, że początkiem odpowiedzialności jest chwila powołania danej osoby do pełnienia funkcji członka zarząd, a nie chwila wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, gdyż wpis ten ma charakter deklaratoryjny.
Potrzebujesz pomocy radców prawnych? Wrocław, okolice i online – jesteśmy dla Ciebie dostępni zarówno w sercu Dolnego Śląska, jak i w trybie zdalnym.
Zgodnie z art. 299 § 2 KSH, odpowiedzialność członka zarządu z art. 299 § 1 KSH jest wyłączona jeżeli:
Podstawową przesłanką wyłączającą odpowiedzialność jest wykazanie, że w czasie kiedy członek zarządu pełnił swoją funkcję brak było podstaw do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Bezspornie odpowiedzialność członków zarządu z art. 299 § 1 KSH jest odpowiedzialnością osobistą, subsydiarną wobec spółki, tzn. zależną od bezskuteczności egzekucji z majątku spółki. Jednocześnie odpowiedzialność ta nie jest ograniczona kwotowo. Jest to w dodatku odpowiedzialność bezwzględna w tym sensie, że nie może być wyłączona na podstawie porozumienia wspólników (tak: wyr. SA w Białymstoku z 3.4.2015 r., I ACa 886/14. Jest to w dodatku odpowiedzialność bezwzględna w tym sensie, że nie może być wyłączona na podstawie porozumienia wspólników (tak: wyr. SA w Białymstoku z 3.4.2015 r., I ACa 886/14) – (patrz. Z.Jara, Komentarz do Kodeksu spółek handlowych)
W kolejnym artykule omówimy szczegółowo możliwości uwolnienia się Członka Zarządu od odpowiedzialności.