Walka o przyznanie alimentów, rozwód, separacja – wszystko to jest niebywale trudnym czasem dla rodziny. Chcąc sobie poradzić z zaistniałą sytuacją i zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz bliskich, należy skorzystać z porady prawnej i odezwać się do zaufanego prawnika ds. rodzinnych.

Nasza kancelaria zajmuje się sprawami z zakresu prawa rodzinnego oraz opiekuńczego. W ramach usługi możesz liczyć na:

 • reprezentację w sprawach rozwodowych, separacyjnych, alimentacyjnych, o podział majątku,
 • przeprowadzenie postępowań o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa,
 • przeprowadzenie postępowań o ustalenie kontaktów z dziećmi, pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Już dziś skontaktuj się z naszą kancelarią i skorzystaj z usług – zapraszamy.

Prawnik od spraw rodzinnych – czym się zajmuje?

Aby lepiej zrozumieć, w czym specjalizuje się prawnik od spraw rodzinnych, należy zaznajomić się z samym terminem prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Otóż są to zbiory przepisów, które obowiązują wszystkich członków rodziny. Prawo dotyczy zarówno kwestii majątkowych w obrębie rodziny, jak i obyczajowych. Regulacje opisane w prawie rodzinnym i opiekuńczym wchodzą w skład szeroko pojętego prawa cywilnego i na tym gruncie są rozpatrywane. Dokument, w którym znajdują się wszelkie regulacje to Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy.

Prawnik od spraw rodzinnych zajmuje się wszystkimi kwestiami, które mają na celu unormowanie oraz regulowanie działalności rodziny zarówno w wymiarze majątkowym, jak i niemajątkowym.

Prawo rodzinne i opiekuńcze – zasady

Jak już wspomnieliśmy, prawo rodzinne i opiekuńcze tworzy kilka podstawowych zasad, będących wytycznymi w orzecznictwie.

 • Zasada dobra dziecka – podstawowa zasada, która jasno mówi o tym, że wszelkie działania sądów rodzinnych oraz instytucji/osób zaangażowanych w rozwiązywanie problemów rodzinnych powinny być skupione na dobru dziecka. Chodzi o to, by zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju i godnego bytowania.
 • Zasada ochrony rodziny – zgodnie z nią prawo opiekuńcze powinno służyć dobru rodziny i gwarantować nienaruszalność tej podstawowej komórki społecznej. Wszystkie spory rozwiązywane są zatem zgodnie z tą zasadą.
 • Zasada szczególnej ochrony rodziny i dziecka przez państwo – wynika ona z art. 18 Konstytucji RP, który określa to, że małżeństwo, rodzicielstwo, a także macierzyństwo pozostaje pod stałą ochroną oraz opieką państwa.
 • Zasada monogamii – ustanawia ona to, że osoba trwająca w małżeństwie, nie może zawrzeć jednocześnie drugiego małżeństwa.
 • Zasada trwałości związku małżeńskiego – zgodnie z nią osoba, która chce uzyskać nieważność małżeństwa, rozwód lub separację, musi udowodnić, że zaszły ku temu odpowiednie okoliczności.
 • Zasada równości małżonków – wynika ona bezpośrednio z dwóch artykułów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 23 i 24). Mówią one o tym, że małżonkowie posiadają względem siebie równe prawa oraz obowiązki małżeńskie, a także zobowiązania do wspólnego podejmowania istotnych dla życia rodziny decyzji.

Prawnik – sprawy rodzinne. Dlaczego warto skorzystać z pomocy?

Sprawy kwalifikujące się do rozpatrywania pod kątem prawa rodzinnego i opiekuńczego bardzo często są obarczone dużym bagażem emocjonalnym, który nie pozwala na polubowne ich rozwiązanie. W przypadku, gdy skorzystasz z pomocy profesjonalnego radcy prawnego, będziesz mieć pewność, że masz do czynienia ze stroną niezaangażowaną emocjonalnie. Ocena oraz działania, jakie stosuje prawnik rodzinny, są więc wolne od uprzedzeń i mają za zadanie znaleźć uczciwe rozwiązanie.

Radca prawny w sprawach rodzinnych może pomóc Ci ustabilizować niejednokrotnie trudną sprawę rozwodową lub unormować kontakty z dzieckiem. Z drugiej jednak strony ze wsparciem naszego radcy prawnego uzyskasz alimenty oraz określisz zasady, według jakich Twoja rodzina ma funkcjonować po rozwodzie.

Prawnik – prawo rodzinne we Wrocławiu i nie tylko. Skorzystaj z pomocy Kancelarii

Zdajemy sobie sprawę z delikatności powierzonych nam problemów, dlatego zawsze kierujemy się dobrem najmłodszych oraz tym, by nasze działania nie zaogniały i tak niejednokrotnie trudnej sytuacji. Stąd też jeżeli jesteś zainteresowany uzyskaniem pomocy z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego – prosimy o kontakt.

Skontaktuj się z nami


Marta Syguła

Radca prawny

tel. 502 337 932

Michał Syguła

Radca prawny

tel. 609 778 918

Adres

ul. Jedności Narodowej 206 lok. 3

50-302 Wrocław

NAPISZ DO NAS

Najczęściej zadawane pytania

W jaki sposób mogę umówić się na spotkanie z radcą prawnym?

Celem umówienia terminu spotkania prosimy o kontakt pod numerem 609778918 lub wysłanie maila na adres: m.sygula@mskancelaria.com
Możliwe jest również skorzystanie z formularza kontaktowego dostępnego na stronie Kancelarii.

Jakie dokumenty należy przygotować przed spotkaniem z radcą prawnym?

Najlepiej zabrać ze sobą  wszystkie dokumenty związane ze sprawą, której dotyczy porada, w zależności od rodzaju sprawy, np. umowy, korespondencja pomiędzy stronami, akty notarialne, decyzje administracyjne.

Czy możliwe jest umówienie się na spotkanie z radcą prawnym poza godzinami pracy Kancelarii?

Mając na względzie, że czasami życie zawodowe czy rodzinne Klientów uniemożliwia im przybycie na spotkanie w stałych godzinach pracy Kancelarii, możliwe jest umówienie spotkania poza zwyczajowymi godzinami pracy.

Czy jako przedsiębiorca, mogę zlecić Kancelarii prowadzenie stałej obsługi prawnej mojej firmy?

Kancelaria prowadzi stałą obsługę podmiotów z branży budowlanej, produkcyjnej, spożywczej oraz innych. Posiadamy bogate doświadczenie w zakresie negocjacji oraz opiniowaniu umów, reprezentujemy również Klientów w  sporach sądowych, a także doradzamy w sprawach z zakresu prawa pracy.

W jaki sposób ustalane jest wynagrodzenie radcy prawnego?

Wynagrodzenie zależne jest od rodzaju zleconej sprawy, może mieć charakter:

 • godzinowy (liczony na podstawie nakładu pracy radcy prawnego czy prawników Kancelarii)
 • ryczałtowy (stanowi stałą, umówioną stawkę wynagrodzenia)
 • premiowy (premia od sukcesu)

Czy Kancelaria prowadzi sprawy w miastach innych niż Wrocław?

Mimo faktu, że Kancelaria ma swoją siedzibę we Wrocławiu prowadzimy sprawy na terenie całego kraju. Korzystając z możliwości aktualnych technologii często łączymy się za pomocą Microsoft Teams lub Zoom.